‹ Prev
Next ›
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Heavy Duty - Plastic - Blue - 1 Each
242 Stock Available
- Eco-friendly material is made with high percentage of post-consumer content
- Heavy-duty, nickel-plated clip tightly secures up to 1" of paper
- Smooth surface helps keep your writing legible when standing
- For use with up to letter-size papers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Nature Saver |
| Manufacturer Part Number | 1542 |
| Brand Name | Nature Saver |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Marketing Information | Plastic clipboard is equipped with a heavy-duty, industrial steel clip. Clip holds up to 1" of paper. Unbreakable board is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Strength | Heavy Duty |
| Board Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 12" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
Also Consider
-
Product Code: NAT01540566 Stock Available
-
Product Code: NAT01541112 Stock Available
-
Product Code: SAU21602157 Stock Available
-
Product Code: SAU2160391 Stock Available
-
Product Code: SAU2160457 Stock Available
-
Product Code: SAU2160564 Stock Available
-
Product Code: SAU2160642 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Out of Stock
-
Product Code: SAU21803Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: BSN656474515 Stock Available
-
Product Code: BSN784911084 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91939 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92461 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT685 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK87 Stock Available
-
Product Code: NAT01541112 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: PAP9530131316 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508Out of Stock
-
Product Code: BSN16508BXOut of Stock
-
Product Code: BSN28554957 Stock Available
-
Product Code: BSN65637713 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD118 Stock Available
-
Product Code: OIC83100154 Stock Available
-
Product Code: SAU0571272 Stock Available
-
Product Code: SAU0571365 Stock Available
-
Product Code: SAU225404 Stock Available
-
Product Code: SAU2354037 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656474515 Stock Available
-
Product Code: BSN784911084 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91939 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92461 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT685 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK87 Stock Available
-
Product Code: NAT01541112 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: PAP9530131316 Stock Available