‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
155 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK457 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQD12WE238 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10362 Stock Available
-
Product Code: BSN3655148822 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221305 Stock Available
-
Product Code: BSN533661557 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121971 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OIC99220223 Stock Available
-
Product Code: OIC9925061 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159399 Stock Available
-
Product Code: UBR3595U062459 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U0624105 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062486 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624252 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062448 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062444 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK457 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQD12WE238 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10362 Stock Available
-
Product Code: BSN3655148822 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221305 Stock Available
-
Product Code: BSN533661557 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121971 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OIC99220223 Stock Available
-
Product Code: OIC9925061 Stock Available