‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
241 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST666 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055083 Stock Available
-
Product Code: BSN36682188 Stock Available
-
Product Code: BSN533661581 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: OIC99200157 Stock Available
-
Product Code: OIC9925077 Stock Available
-
Product Code: PIL310202055 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159404 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT364 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2148 Stock Available
-
Product Code: BSN65360765 Stock Available
-
Product Code: BSN65361426 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1409 Stock Available
-
Product Code: BSN65366909 Stock Available
-
Product Code: BSN65369626 Stock Available
-
Product Code: OIC3102238 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST666 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055083 Stock Available
-
Product Code: BSN36682188 Stock Available
-
Product Code: BSN533661581 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: OIC99200157 Stock Available
-
Product Code: OIC9925077 Stock Available
-
Product Code: PIL310202055 Stock Available