‹ Prev
Next ›
Officemate Transparent Clipboard
0.50" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
8 Stock Available
- Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place
- Firm, smooth surface ensures your writing is legible
- Sides feature ruler markings for quick measurements
- Hang hole allows easy storage between uses
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Transparent Clipboard |
| Marketing Information | This transparent clipboard provides a smooth writing surface when you're traveling, at the work site and more. Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place while you write. Firm surface ensures your writing is legible. Sides feature ruler markings for quick measurements. Hang hole allows easy storage between uses. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Clip Material | Metal |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 12.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Transparent Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508Out of Stock
-
Product Code: BSN16508BXOut of Stock
-
Product Code: BSN28554993 Stock Available
-
Product Code: BSN65637744 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD123 Stock Available
-
Product Code: OIC83100173 Stock Available
-
Product Code: SAU0571272 Stock Available
-
Product Code: SAU0571365 Stock Available
-
Product Code: SAU2254023 Stock Available
-
Product Code: SAU2354044 Stock Available