‹ Prev
Next ›
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Harvest Orange
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Hyper Orange - 500 / Ream
36 Stock Available
- Use bright and vivid colors for attention-grabbing messages
- Can be used in laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers
- 100% sulphite paper that's acid-free and lignin-free
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 102218 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Kaleidoscope Multipurpose Paper - Harvest Orange |
| Marketing Information | Multipurpose paper in bright and vivid colors commands the attention that your message deserves. It works well is laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers. This 24 lb., 100 percent sulphite paper is acid-free, lignin-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Hyper Orange |
| Product Material | Sulphite |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Harvest Orange
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3655054048 Stock Available
-
Product Code: BSN533661659 Stock Available
-
Product Code: CLO704271899 Stock Available
-
Product Code: ITA33325368 Stock Available
-
Product Code: ITA361808021 Stock Available
-
Product Code: MEA75026182 Stock Available
-
Product Code: OXF57505160 Stock Available
-
Product Code: SMD145357 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655054048 Stock Available
-
Product Code: BSN533661659 Stock Available
-
Product Code: CLO704271899 Stock Available
-
Product Code: ITA33325368 Stock Available
-
Product Code: ITA361808021 Stock Available
-
Product Code: MEA75026182 Stock Available
-
Product Code: OXF57505160 Stock Available
-
Product Code: SMD145357 Stock Available