‹ Prev
Next ›
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Pumpkin
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Pumpkin Orange - 500 / Ream
5 Stock Available
- Use bright and vivid colors for attention-grabbing messages
- Can be used in laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers
- 100% sulphite paper that's acid-free and lignin-free
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 102051 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Kaleidoscope Multipurpose Paper - Pumpkin |
| Marketing Information | Multipurpose paper in bright and vivid colors commands the attention that your message deserves. It works well is laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers. This 24 lb., 100 percent sulphite paper is acid-free, lignin-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Pumpkin Orange |
| Product Material | Sulphite |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Pumpkin
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: MMM810K24139 Stock Available
-
Product Code: PAC10205235 Stock Available
-
Product Code: PAC1020531 Stock Available
-
Product Code: PAC103022356 Stock Available
-
Product Code: PAC103026598 Stock Available
-
Product Code: PAC103056179 Stock Available
-
Product Code: WAU22651357 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: MMM810K24139 Stock Available
-
Product Code: PAC10205235 Stock Available
-
Product Code: PAC1020531 Stock Available
-
Product Code: PAC103022356 Stock Available
-
Product Code: PAC103026598 Stock Available
-
Product Code: PAC103056179 Stock Available
-
Product Code: WAU22651357 Stock Available