- Pivoting hangers fold down for convenient transport
- Mylar-reinforced, preprinted tab dividers in folder allow organization of personnel information
- 2" bonded fastener on cover
- Press Guard covers are specially coated to resist moisture
- Reinforced, rip-proof, tape gusset expansion offers space for a thick stack of documents
<
>
Pendaflex 1/3 Tab Cut Hanging Folder
9 1/2" x 11 3/4" - 2" Expansion - 1" for Folder - 5 Divider - 20 pt. - Pressguard - Yellow - Tab Divider, Moisture Resistant, Reinforced Gusset, Rip Resistant - 1 Each
Product Code: PFXSER2YEL
Product Unit: Each
1 Stock Available
Select Product Options:
Color: Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | SER-2-YEL |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Hanging Style Personnel Folder |
| Marketing Information |
Classification folders with pivoting hangers feature a 1/3 cut tab in middle position for employee's name. Five Mylar-reinforced tab dividers within folder: Application/Resume, Compensation, Performance, Training/Education, Misc. Each offers 1 bonded fastener and 20 point PressGuard covers, specially coated to resist moisture. The 2" reinforced rip-proof tape gusset expansion offers space for a thick stack of documents. SFI Certified. " |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Size | 9 1/2" Width x 11 3/4" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Fastener Capacity | 1" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Number of Dividers | 5 |
| Folder Thickness | 20 pt. |
| Accessibility | Book Fold |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Yellow |
| Product Material | Pressguard |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Description
9 1/2" x 11 3/4" - 2" Expansion - 1" for Folder - 5 Divider - 20 pt. - Pressguard - Yellow - Tab Divider, Moisture Resistant, Reinforced Gusset, Rip Resistant - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.