- Cut shorter and won't obscure hanging folder tabs
- Specially designed for use with Pendaflex Hanging Folder System
- Includes 1/5-cut tabs and printer-ready blank white inserts
- Prevent misfiles with lighter color interior
<
>
Pendaflex 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - Assorted - Acid-free - 10% Recycled - 100 / Box
Product Code: PFX435013ASST
Product Unit: BX1
19 Stock Available
Select Product Options:
Color: Assorted
Also Consider
-
Product Code: AVE1622186 Stock Available
-
Product Code: BTC10568166 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04274A83 Stock Available
-
Product Code: GJO561001761 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152245 Stock Available
-
Product Code: RPPR810369 Stock Available
-
Product Code: SMU50390296 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 435013ASST |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Legal Size Interior File Folders |
| Marketing Information | Interior File Folders separate your papers by subcategory inside handing folders. Specially designed for use with Pendaflex Hanging Folder System. Create divisions within hanging folders. Folders are cut shorter and won't obscure hanging folder tabs. Each folder is acid-free and SFI Certified. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color | Assorted |
| Height | 9 3/16" |
| Width | 14 3/4" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
8 1/2" x 14" - Assorted - Acid-free - 10% Recycled - 100 / Box
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.