‹ Prev
Next ›
Pendaflex Letter Recycled Expanding File
8 1/2" x 11" - 800 Sheets Capacity - 3 1/2" Expansion - Top Tab Location - 12.5 pt. - Redrope - Brown - Reinforced Gusset, Tear Resistant, Wear Resistant, Flap, Durable, Tyvek Gusset - 10% Recycled - 10 / Box
Out of Stock
- Fully lined Tyvek-reinforced gussets with added rollover feature provides wear-resistance and tear-resistance
- Full-length tab on back cover provides room for labels or handwritten titles
- Scored front flap for easy access
- Letter-size
- 3-1/2" expansion
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 63264 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Tyvek File Pockets |
| Marketing Information | Tyvek File Pockets provide extra durability to protect your important letter-size documents. Extra-durable front and back covers hold large, bulky files and small loose items. Gussets expand with project needs. 3-1/2" expansion holds up to 800 sheets. Fully lined, Tyvek-reinforced gussets with added rollover feature provide wear-resistance and tear-resistance. Full-length tab on the back cover provides room for labels or handwritten titles. Front flap folds down for easy access. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Brown |
| Product Material | Redrope |
| Height | 4 1/2" |
| Width | 12 3/16" |
| Length | 9 7/8" |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Pendaflex Letter Recycled Expanding File
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.