‹ Prev
Next ›
Pilot Erasable & Retractable Gel Pen
Refillable - Retractable - Erasable - Blue Ink - Gel-based - Writing, Document - 1 Dozen
30 Stock Available
- Erasable ink ensures you never make another written mistake
- Writes smooth & erases clean, so you can write, erase & rewrite without damaging documents - no wear or tear
- Unique, thermo-sensitive gel ink formula disappears completely with erasing friction
- When exposed to heat, thermosensitive ink becomes colorless at temperatures greater than 140-degrees Fahrenheit, and is restored when cooled to at least 14-degrees Fahrenheit
- Retract by pressing clip down
Select Product Options
Ink Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 11387 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Line | FriXion Ball Clicker |
| Product Name | Erasable & Retractable Gel Pen |
| Marketing Information |
Unleash your creativity without fear of mistakes. Pilot FriXion Clicker is America's first retractable, erasable gel ink pen that allows you to write, erase and rewrite repeatedly without damaging documents. FriXion's unique thermo-sensitive ink is formulated to deliver both vibrant color and smooth writing. Pens are great for editing, list making, scheduling and so much more. Now, your writing can be stress- free and mistake-free. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Erasable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.50" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
Pilot Erasable & Retractable Gel Pen
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.