‹ Prev
Next ›
Pilot Premium Rolling Ball Pens
Refillable - Retractable - Burgundy Ink - Liquid - Rubber Barrel - 1 Dozen
18 Stock Available
- Extra Fine, precision tip delivers a precise,clean line every time
- Retractable convenience with a sophisticated metal clip
- Unique, liquid ink formula and Patented Precision PointTechnology for incredibly smooth, skip-free writing
- Rubber grip designed for writing comfort
- Retract by pressing clip down
Select Product Options
Ink Color: Burgundy
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 15137 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Line | Precise |
| Product Series | V5 RT |
| Product Name | Premium Rolling Ball Pens |
| Marketing Information | Precise V5 Rolling Ball Pen features a unique, liquid ink formula that provides skip-free writing performance to let you create consistent strokes. 0.5mm tip with Precision Point Technology produces a sharp, clean line every time for precise writing. Rubber grip is made with traction pockets for enhanced comfort and control. Retractable pen is perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Extra Fine |
| Ink Type | Liquid |
| Ink Color | Burgundy |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Material | Rubber |
| Grip Type | Comfort |
| Clip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.60" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
| Weight (Approximate) | 6.72 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
Pilot Premium Rolling Ball Pens
Also Consider
-
Product Code: AVE73802111 Stock Available
-
Product Code: BSN04467224 Stock Available
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN656264036 Stock Available
-
Product Code: BSN656393060 Stock Available
-
Product Code: ITA300353776 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SAF3255BL2 Stock Available
-
Product Code: TOP650008313 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE73802111 Stock Available
-
Product Code: BSN04467224 Stock Available
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN656264036 Stock Available
-
Product Code: BSN656393060 Stock Available
-
Product Code: ITA300353776 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SAF3255BL2 Stock Available
-
Product Code: TOP650008313 Stock Available