- 12" x 15-1/2" size perfect for holding larger, flat documents; great for mailing and organizing in home or office environments
- Redi-Seal closure that doesn't require moisture to seal - simply press closed for a secure seal
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
<
>
Quality Park 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure
Catalog - #5-1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA44067
Product Unit: BX1
30 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX2640 Stock Available
-
Product Code: BSN3655134036 Stock Available
-
Product Code: BSN65638976 Stock Available
-
Product Code: BSN6564912733 Stock Available
-
Product Code: LLR248502955 Stock Available
-
Product Code: SAN30051DZ261 Stock Available
-
Product Code: SAN37002451 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44067 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Seal |
| Product Name | 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 12" x 15-1/2" catalog envelopes feature a self-seal closure for mailing, storing and organizing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 12" x 15-1/2" size accommodates standard-size or oversized documents without folding. Redi-Seal closure saves time and creates a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #5-1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 12" |
| Mailer/Envelope Length | 15 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Catalog - #5-1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
Also Consider
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.