‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
185 Stock Available
- Perfect for storing and mailing letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from durable stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact - simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
- Holds flat or folded documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44562 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4624 Stock Available
-
Product Code: BSN656383414 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: HAM1033821022 Stock Available
-
Product Code: ITA602335588 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: QUA3849735 Stock Available
-
Product Code: QUA44162127 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295326702 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4624 Stock Available
-
Product Code: BSN656383414 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: HAM1033821022 Stock Available
-
Product Code: ITA602335588 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: QUA3849735 Stock Available
-
Product Code: QUA44162127 Stock Available