- 6" x 9" design to fit greeting cards or small mail
- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press without using moisture for a clean, instant seal
- Compatible with inkjet printers and perfect for use with address labels; not recommended for laser printers
- Opaque, heavyweight, 28 lb. paper to protect private contents
- Small, economical size for pictures, small papers, invites and more
<
>
Quality Park 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA44162
Product Unit: BX1
Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: BSN653642672 Stock Available
-
Product Code: DUC285712393 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152245 Stock Available
-
Product Code: KCC2127118935 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B7387 Stock Available
-
Product Code: SAN30003B863 Stock Available
-
Product Code: STK0576657 Stock Available
-
Product Code: WAU22541338 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44162 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog mailing envelopes feature a quick, easy, Redi-Strip closure. Just peel and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the answer for concerns about surface germs in the workplace. Stay safe and save time with every mailing. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Self-seal envelopes are compatible with inkjet printers but are not recommended for laser printers. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper is opaque and durable. Center seam adds strength to handle heavy contents. Small envelopes are perfect for unfolded, half-sheet papers or larger, folded documents. Classic, open-end construction makes a perfect, economical envelope for 6" x 8" greeting cards. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - Kraft - 100 / Box