‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side for Easy Insertion
Catalog - #6 1/2 - 6" Width x 9" Length - 24 lb - Gummed - White - 100 / Box
30 Stock Available
- Perfect for holding folded documents or smaller items; great for mailing and organizing in home and office environments
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
- Opens on the long side for easier inserting and retrieving contents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37113 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side for Easy Insertion |
| Marketing Information | 6" x 9" booklet envelopes feature a gummed flap and durable, 24 lb. white wove stock for home or office mailing, storing and organizing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Envelopes open on the long side to easily insert and remove documents. Sturdy booklet envelopes are made of 24 lb. white wove stock to withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. They are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flap ensures a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #6 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Side |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side for Easy Insertion
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN36662127 Stock Available
-
Product Code: BSN36663104 Stock Available
-
Product Code: BSN3666478 Stock Available
-
Product Code: BSN36665263 Stock Available
-
Product Code: BSN3666678 Stock Available
-
Product Code: BSN3666737 Stock Available
-
Product Code: QUA3718119 Stock Available
-
Product Code: QUA3768214 Stock Available