- Blue, security-tinted pattern to make it impossible to see the details of the contents even when held up to light
- Contemporary side seams for a modern, professional look; fully gummed flap for a secure seal
- Reveal-N-Seal, self-sealing closure - simply pull the flap up and press to seal; built-in perforations along flap show evidence of tampering attempts
- Made from premium, 24 lb. white wove stock to create a professional touch for all your personal and business mailing
<
>
Quality Park No. 10 Security Tinted Business Envelopes with Reveal-N-Seal® Self-Seal Closure
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - White - 500 / Box
Product Code: QUA67218
Product Unit: BX1
15 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTM2312PKOut of Stock
-
Product Code: BSN099522398 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP427 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA255 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP96 Stock Available
-
Product Code: OEX85110934 Stock Available
-
Product Code: SWI79392146 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 67218 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Security Tinted Business Envelopes with Reveal-N-Seal® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | No. 10 Security Tinted Business Envelopes feature a Reveal-N-Seal closure for the ultimate convenience and security. Self-seal closure alleviates the need to moisten flaps and throw away pull-off strips. Simply fold the bottom flap up and press for a secure seal. Perforated lines along flap show evidence of attempted tampering. Innovative design preserves the adhesive and lengthens shelf life until use. Security-tinted envelopes make it impossible to see content details. Send out business correspondence with the assurance of quality and security. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - White - 500 / Box
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442422 Stock Available
-
Product Code: BSN36662138 Stock Available
-
Product Code: BSN36663500 Stock Available
-
Product Code: BSN3666458 Stock Available
-
Product Code: BSN3666524 Stock Available
-
Product Code: BSN3666669 Stock Available
-
Product Code: BSN3666735 Stock Available
-
Product Code: BSN4210061 Stock Available
-
Product Code: BSN4210261 Stock Available
-
Product Code: BSN4212014 Stock Available