‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 21.5-Gallon Food/Tote Box
Transporting, Storing - Dishwasher Safe - Clear - Plastic, Polycarbonate Body - 1 Each
21 Stock Available
- Helps reduce food spoilage costs
- Clear, break-resistant construction for visibility and durability
- Stain-resistant for a clean look
- Freezer-safe for versatile use
- Dishwasher-safe for easy cleaning
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 3301CLE |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 21.5-Gallon Food/Tote Box |
| Marketing Information | Organize your kitchen with this durable Food/Tote Box that is stackable, nestable and easy to clean. Food/tote box can reduce food spoilage costs. Date control panels on the clear box and lids (sold separately) allow easier inventory control to maintain safe food-handling practices. Labeling encourages proper food rotation. Box holds up to 21-1/2 gallons and accepts tight-fitting, snap-on lids to keep food fresh. Temperature range is from negative 50 degrees to 212 degrees Fahrenheit. Dishwasher-safe, freezer-safe box assists in complying with HACCP guidelines. It is made of FDA-compliant materials. Clear, break-resistant polycarbonate provides visibility, durability and stain-resistance. It is certified to NSF Std. No. 2 for safe food contact. Box stacks with other Rubbermaid Commercial Food/Tote Boxes and stays put with an interlocking ridge system. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Food Container |
| Kitchenware Details | 1 x Food Container |
| Application/Usage |
|
| Dishwasher Safe | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Volume | 21.50 gal |
| Height | 15" |
| Width | 26" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 10.20 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED WARRANTY For a period of one year from the date of purchase, if a Rubbermaid Commercial product proves defective in materials and workmanship during normal use by the purchaser of this products, Rubbermaid Commercial Products will arrange for replacement or repair. To receive repair or replacement, either return the defective part to the outlet where purchased or call Customer Service at 1-800-347-9800 to arrange for the product return to us. Rubbermaid Commercial Products reserves the |
Description
Rubbermaid Commercial 21.5-Gallon Food/Tote Box
Also Consider
-
Product Code: BOS3410612 Stock Available
-
Product Code: BSN267406229 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91939 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: MOT4070147 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OIC30310153 Stock Available
-
Product Code: PIL310202026 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOS3410612 Stock Available
-
Product Code: BSN267406229 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91939 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: MOT4070147 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OIC30310153 Stock Available
-
Product Code: PIL310202026 Stock Available