‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Tile/Grout Brush
0.80" Plastic Bristle - 8.5" Overall Length - Yellow, Black - 1 Each
62 Stock Available
- Synthetic fibers set in plastic block for durable cleaning tool
- Use to scrub tile and grout lines, floors, baseboards and more
- High shear/break strength, plastic bristles
- Resistant to water, oils and solvents
- Hang-up hole for easy storage
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 9B5600BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Tile/Grout Brush |
| Marketing Information | Tile/Grout Brush helps keep your facility looking its best. High-quality construction supports your cleaning crew so they can deliver top-notch results. Use this brush to ease work when scrubbing tile and grout lines, floors, baseboards, walls and countertops. Plastic bristles set in plastic block offer a high shear/break strength and are resistant to water, oils and solvents. The plastic block also includes a hang-up hole for easy storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Brush |
Product Information
| Bristle Length | 0.80" |
| Bristle Material | Plastic |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.8" |
| Width | 7.9" |
| Length | 8.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Rubbermaid Commercial Tile/Grout Brush
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1802 Stock Available
-
Product Code: BSN01182203 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911211 Stock Available
-
Product Code: FEL00703191 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PGC4511214082 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5494 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1802 Stock Available
-
Product Code: BSN01182203 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911211 Stock Available
-
Product Code: FEL00703191 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PGC4511214082 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5494 Stock Available