‹ Prev
Next ›
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Yes - 12 / Carton
196 Stock Available
- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACC54035839 Stock Available
-
Product Code: BSN17533374 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92517 Stock Available
-
Product Code: GJO561001002 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210411 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001278 Stock Available
-
Product Code: FEL0031177 Stock Available
-
Product Code: FEL0051135 Stock Available
-
Product Code: FEL00705113 Stock Available
-
Product Code: FEL007330128 Stock Available
-
Product Code: FEL0078968 Stock Available
-
Product Code: FEL008620199 Stock Available
-
Product Code: FEL00863018 Stock Available
-
Product Code: FEL0724355 Stock Available
-
Product Code: FEL1211253 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC54035839 Stock Available
-
Product Code: BSN17533374 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92517 Stock Available
-
Product Code: GJO561001002 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210411 Stock Available