- 2-ended, single-sided construction with a double-layered bottom
- Medium-duty strength effective for stacking - with or without shelving
- Liftoff lid secures files
- Quick-and-easy, FastFold assembly
Bankers Box Recycled STOR/FILE File Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.3" Height - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Medium Duty - Stackable - Kraft, Green - For File - Recycled - 12 / Carton
Also Consider
-
Product Code: AVE05868227 Stock Available
-
Product Code: AVE30600475 Stock Available
-
Product Code: AVE47986534 Stock Available
-
Product Code: BSN26741PK422 Stock Available
-
Product Code: BSN65450105 Stock Available
-
Product Code: DIX138067164 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152289 Stock Available
-
Product Code: QUA46071139 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 12770 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Model | 12770 |
| Product Name | Recycled STOR/FILE File Storage Box |
| Marketing Information |
Bankers Box Medium-Duty file storage boxes strike the perfect balance between durability and convenience. Designed for moderate stacking and frequent access, these cardboard file boxes with lids are ideal for storing both letter and legal-size folders in active office environments. Reinforced hand holes make lifting and transporting easy, while the sturdy build ensures reliable protection for your documents. Whether you're managing client files, rotating quarterly paperwork, or organizing shared office storage, these boxes offer a professional-grade solution that's built to last. Made with 100% recycled content, they're a smart, eco-conscioen_US choice for ben_USy professionals. Box inside dimensions: 12 x 10 x 15 Inches. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 550 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.3" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 94% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Also Consider
-
Product Code: BSN26752198 Stock Available
-
Product Code: FEL006360123 Stock Available
-
Product Code: FEL0070149 Stock Available
-
Product Code: FEL0072437 Stock Available
-
Product Code: FEL0072547 Stock Available
-
Product Code: FEL0724386 Stock Available
-
Product Code: FEL12775109 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001290 Stock Available
-
Product Code: FEL0031188 Stock Available
-
Product Code: FEL0051135 Stock Available
-
Product Code: FEL0070149 Stock Available
-
Product Code: FEL00702103 Stock Available
-
Product Code: FEL0072437 Stock Available
-
Product Code: FEL0072547 Stock Available
-
Product Code: FEL008620140 Stock Available
-
Product Code: FEL0724386 Stock Available
-
Product Code: FEL1211261 Stock Available