- Double-end, 1-1/2 side, double-bottom construction
- Medium-duty for use with or without shelving
- FastFold quick, easy assembly
- Deep, locking liftoff lid stays in place for secure file storage
- Rolled edges add strength and prevent paper cuts
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 24" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.9" Width x 25.4" Depth x 10.3" Height - Media Size Supported: Letter - Lift-off Closure - Medium Duty - Stackable - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
Also Consider
-
Product Code: BSN3295328397 Stock Available
-
Product Code: BSN3295410091 Stock Available
-
Product Code: BSN3655032169 Stock Available
-
Product Code: BSN366128504 Stock Available
-
Product Code: BSN656392628 Stock Available
-
Product Code: OEX85110918 Stock Available
-
Product Code: PIL3150722 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247139 Stock Available
-
Product Code: SWI354502836 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Model | 00701 |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information |
Bankers Box Medium-Duty file storage boxes strike the perfect balance between durability and convenience. Designed for moderate stacking and frequent access, these cardboard file boxes with lids are ideal for storing both letter-size folders in active office environments. Reinforced hand holes make lifting and transporting easy, while the sturdy build ensures reliable protection for your documents. Whether you're managing client files, rotating quarterly paperwork, or organizing shared office storage, these boxes offer a professional-grade solution that's built to last. Made with 60% recycled content, they're a smart, eco-conscioen_US choice for ben_USy professionals. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 650 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 24" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.3" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 25.4" |
| Weight (Approximate) | 2.11 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Also Consider
-
Product Code: BSN26752198 Stock Available
-
Product Code: BSN26758109 Stock Available
-
Product Code: FEL0001137 Stock Available
-
Product Code: FEL006310155 Stock Available
-
Product Code: FEL0064846 Stock Available
-
Product Code: FEL007010454 Stock Available
-
Product Code: FEL00702103 Stock Available
-
Product Code: FEL0078994 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001290 Stock Available
-
Product Code: FEL0031188 Stock Available
-
Product Code: FEL006310155 Stock Available
-
Product Code: FEL00702103 Stock Available
-
Product Code: FEL008620141 Stock Available
-
Product Code: FEL008630121 Stock Available
-
Product Code: FEL1211261 Stock Available
-
Product Code: FEL1231101Out of Stock
-
Product Code: FEL12312012 Stock Available