‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Wave Brake Side Press Mop Bucket
6.50 gal - 16.8" x 15.6" x 18.6" - Tubular Steel, Plastic - Yellow - 1 Each
23 Stock Available
- Great for commercial cleaning jobs
- No lifting required with foot pedal evacuation
- High-efficiency, side-press wringer
- Lasts 58 times longer than comparative wringers
- Tested to exceed 50,000 wringing cycles compared to average 850 cycles
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 7480YEL |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | WaveBrake |
| Product Name | Wave Brake Side Press Mop Bucket |
| Marketing Information | Side press combo offers a great capacity for commercial cleaning jobs. WaveBrake mop bucket and high-efficiency wringer system reduces splashing for a safer environment, cleaner floors and improved productivity. Foot-pedal water evacuation means no lifting is required for worker well-being. System lasts 58 times longer than comparative wringers. It is tested to exceed 50,000 wringing cycles; average wringers perform approximately 860 cycles. Side press combo is made with premium tubular steel and structural web-molded plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bucket/Wringer |
Product Information
| Bucket Capacity | 6.50 gal |
| Wringer Type | Side Press |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material |
|
| Height | 16.8" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 18.6" |
| Weight (Approximate) | 18.62 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Rubbermaid Commercial Wave Brake Side Press Mop Bucket
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: GJO02347162 Stock Available
-
Product Code: RCP1863896Out of Stock
-
Product Code: RCP18638982 Stock Available
-
Product Code: RCP20649153 Stock Available
-
Product Code: RCP757788BRN1 Stock Available
-
Product Code: RCP757788YL18 Stock Available
-
Product Code: RCP758088BN3 Stock Available
-
Product Code: RCP758088YW96 Stock Available
-
Product Code: RCP758888GN11 Stock Available
-
Product Code: RCP758888RD4 Stock Available