‹ Prev
Next ›
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Split Resistant, Tear Resistant - For Document, Book, Patching, Mending, Splicing - 10 / Pack
590 Stock Available
- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 810-P10K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch 3/4"W Magic Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414343 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143353 Stock Available
-
Product Code: BSN366126268 Stock Available
-
Product Code: BSN36663105 Stock Available
-
Product Code: GJO24080421 Stock Available
-
Product Code: KCC030764755 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SWI354501931 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MMM81011296305 Stock Available
-
Product Code: MMM81011296PK48 Stock Available
-
Product Code: MMM8101259258 Stock Available
-
Product Code: MMM81012592PK4 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK79 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PKBD17 Stock Available
-
Product Code: MMM810K10C20MI17 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414343 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143353 Stock Available
-
Product Code: BSN366126268 Stock Available
-
Product Code: BSN36663105 Stock Available
-
Product Code: GJO24080421 Stock Available
-
Product Code: KCC030764755 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SWI354501931 Stock Available