‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 3.10 mil - Rubber Resin Backing - Pistol Grip Dispenser - Split Resistant, Tear Resistant, Breakage Resistance - For Packing, Sealing, Shipping - 1 Roll
288 Stock Available
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Release coating makes unwind easy
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Roll
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3850 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. It holds strong on all box types, including 100 percent recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed. The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don't need layers of tape to get the job done - just one strip at a time so you save time. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Thickness | 3.10 mil |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Dispenser Type | Pistol Grip |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | Meets U.S. Postal regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1840 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCR211514302 Stock Available
-
Product Code: BRTTN63099 Stock Available
-
Product Code: ITA01539BX712 Stock Available
-
Product Code: LEE10132199 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: QUAR166014 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1840 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCR211514302 Stock Available
-
Product Code: BRTTN63099 Stock Available
-
Product Code: ITA01539BX712 Stock Available
-
Product Code: LEE10132199 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: QUAR166014 Stock Available