‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
2.8" Height x 4.5" Width x 0.6" Depth - 6 / Pack - Green, Yellow
216 Stock Available
- Fast cleanup of tough jobs
- Removes tough, baked-on messes 50% faster than other like sponges
- Sanitize in the dishwasher and reuse
- Great for the kitchen, garage and outdoors
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Heavy-Duty Scrub Sponges |
| Marketing Information | Heavy-Duty Scrub Sponge is designed to provide fast cleanups of tough jobs. Scrub sponge quickly removes tough, baked-on messes. Sponge is shaped to fit comfortably in the hand. It is great for use in the kitchen, garage and outdoors. You can also sanitize it in your dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 0.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Scotch-Brite Heavy-Duty Scrub Sponges
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN366126237 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04274A28 Stock Available
-
Product Code: DIA88047CT1099 Stock Available
-
Product Code: ITA300353709 Stock Available
-
Product Code: NES357752615 Stock Available
-
Product Code: OEX3656428 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: SAN80174A165 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017CT31 Stock Available
-
Product Code: FHP169431219 Stock Available
-
Product Code: GJO18389195 Stock Available
-
Product Code: MMM203064144 Stock Available
-
Product Code: MMM30306461 Stock Available
-
Product Code: MMM4295189 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT37 Stock Available
-
Product Code: MMM5295303 Stock Available
-
Product Code: MMMHD3CT47 Stock Available
-
Product Code: MMMMP3CT56 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366126237 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04274A28 Stock Available
-
Product Code: DIA88047CT1099 Stock Available
-
Product Code: ITA300353709 Stock Available
-
Product Code: NES357752615 Stock Available
-
Product Code: OEX3656428 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: SAN80174A165 Stock Available