- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.7mm tip creates sharp lines for excellent legibility
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
<
>
Sharpie S-Gel Pens
0.7 mm Pen Point - Retractable - Red Ink - Gel-based - 1 Dozen
Product Code: SAN2096158
Product Unit: DZ1
92 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Red
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE8281 Stock Available
-
Product Code: FRS3WDS60CME1398 Stock Available
-
Product Code: HEWCE400A15 Stock Available
-
Product Code: MMM6200341000320 Stock Available
-
Product Code: OEX85110918 Stock Available
-
Product Code: PENLR7CBX32 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152449 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159847 Stock Available
-
Product Code: SOL43513421 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096158 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.7mm tip creates sharp, crisp lines for excellent readability. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with red ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Red |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Finishing | Matte |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |