‹ Prev
Next ›
Sharpie S-Gel Pens
Retractable - Blue Ink - Gel-based - 1 Dozen
206 Stock Available
- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.7mm tip creates sharp lines for excellent legibility
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096152 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.7mm tip creates sharp, crisp lines for excellent readability. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with blue ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Finishing | Matte |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Sharpie S-Gel Pens
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE828Sold Out
-
Product Code: BSN3295326654 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143369 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221505 Stock Available
-
Product Code: BSN656482115 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PIL310202059 Stock Available
-
Product Code: PIL31021288 Stock Available
-
Product Code: SAN209615879 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159459 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGDMWTE828Sold Out
-
Product Code: BSN3295326654 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143369 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221505 Stock Available
-
Product Code: BSN656482115 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PIL310202059 Stock Available
-
Product Code: PIL31021288 Stock Available
-
Product Code: SAN209615879 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159459 Stock Available