- Convenient dispensing box for easy peel-off and application
- Wraparound solid color bar with colored character on white background
- 500 labels/roll in dispensing box
- Compatible with Tab Products 1283 series alphabetical labels
<
>
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
O - x 1 1/4" Width x 1" Length - Blue - Laminated - 1 Roll
Product Code: SMD67085
Product Unit: RL1
70 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACC54035613 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911898 Stock Available
-
Product Code: OEX85110916 Stock Available
-
Product Code: OXF5750568 Stock Available
-
Product Code: PFXFM21346 Stock Available
-
Product Code: SMD6707156 Stock Available
-
Product Code: SMD6707550 Stock Available
-
Product Code: SMD6708973 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | BCCR Bar-Style Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Unlike ACCS style labels, these bar-style alphabetical labels are for end-tab folders only. Color-coding labels are tab products compatible. Self-adhesive makes them easy to use. Label measures 1-1/4" wide x 1" high (before folding). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/4" |
| Label Length | 1" |
| Print/Message | O |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Weight (Approximate) | 4.35 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
-
Product Code: SMD6707156 Stock Available
-
Product Code: SMD6707550 Stock Available
-
Product Code: SMD6737052 Stock Available
-
Product Code: SMD6737170 Stock Available
-
Product Code: SMD6737260 Stock Available
-
Product Code: SMD6737341 Stock Available
-
Product Code: SMD6737424 Stock Available
-
Product Code: SMD6737538 Stock Available
-
Product Code: SMD6737623 Stock Available
-
Product Code: SMD6737916 Stock Available