‹ Prev
Next ›
Smead ETYJ Color-Coded Year Labels
3/4" Height x 1 1/2" Width - Roll - Orange - Paper - Laminated - 500 / Roll - 500 Total Label(s) - 1 Roll
431 Stock Available
Non-Returnable
- Use with existing end-tab systems
- Compatible with Jeter 9000 series labels
- Scored to provide a wraparound color bar
- Protected by clear laminate
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 68326 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Series | ETYJ |
| Product Name | ETYJ Color-Coded Year Labels |
| Marketing Information | Use with existing end tab systems matching the larger size format and colors as indicated below. Compatible with Jeter® 9000 series labels. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Height | 3/4" |
| Label Width | 1 1/2" |
| Label Format | Roll |
| Number of Labels per Roll | 500 |
| Total Number of Labels | 500 |
| Attachment Method | Adhesive |
| Laminated | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Jeter 9000 Series and End-Tab Systems |
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead ETYJ Color-Coded Year Labels
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE5267188 Stock Available
-
Product Code: DYM45013462 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92454 Stock Available
-
Product Code: FEL58024196 Stock Available
-
Product Code: GJO56100681 Stock Available
-
Product Code: ITA300045378 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE5267188 Stock Available
-
Product Code: DYM45013462 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92454 Stock Available
-
Product Code: FEL58024196 Stock Available
-
Product Code: GJO56100681 Stock Available
-
Product Code: ITA300045378 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available