‹ Prev
Next ›
Smead Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 11 pt. - Vinyl - Standard Green - 10% Recycled - 25 / Box
41 Stock Available
- Most popular choice for desk drawer filing
- Great new colors brighten up your office
- Coated rod tips allow smooth gliding
- 1/5-cut adjustable tab
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Hanging File Folders |
| Marketing Information | A popular choice for desk drawer files, hanging folders keep important papers neat and organized. Coated rod tips allow smooth glide on file drawers. Lighter green on the inside of the folder helps prevent accidental filing of papers between folders. Clear poly tabs (sold separately) can be positioned in several locations on the front or back panel. Hanging folders are made of 11 point color stock. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Material | Vinyl |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Product Material | Vinyl |
| Width | 11 3/4" |
| Depth | 9 1/4" |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN250501328 Stock Available
-
Product Code: BSN2674675 Stock Available
-
Product Code: BSN329493672 Stock Available
-
22" Length x 11" Width x 0.55 mil (14 Micron) Thickness - High Density - White - Plastic - 250 / BoxProduct Code: COS06303651 Stock Available
-
Product Code: ITA361841319 Stock Available
-
Product Code: ITA36185777 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: SMD64870Out of Stock
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN250501328 Stock Available
-
Product Code: BSN2674675 Stock Available
-
Product Code: BSN329493672 Stock Available
-
22" Length x 11" Width x 0.55 mil (14 Micron) Thickness - High Density - White - Plastic - 250 / BoxProduct Code: COS06303651 Stock Available
-
Product Code: ITA361841319 Stock Available
-
Product Code: ITA36185777 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: SMD64870Out of Stock