‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - 11 pt. - Bright Purple, Bright Pink, Bright Green, Bright Blue - Labeling Area, Sturdy, Durable - 10% Recycled - 24 / Pack
20 Stock Available
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- Assorted colors: Bright Purple, Bright Pink, Bright Green and Bright Blue
Select Product Options
Color: Bright Blue,Bright Green,Bright Pink,Bright Purple
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11957 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab file folders. Get nearly double the labeling area of standard file folders so you can write larger or use more lines of description. These sturdy, durable file folders fit any vertical or lateral filing system. The SuperTab offers a 90 percent larger label area than tabs on standard folders for improved labeling. Your labels will be easy to see because you can use larger text or more lines of text. Extra-wide, 1/3-cut tabs are 7/8" high. Letter-size folders are made of 11 point stock and scored for 3/4" expansion. Assorted colors include Bright Purple, Bright Pink, Bright Green and Bright Blue. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN04467227 Stock Available
-
Product Code: BSN099539026 Stock Available
-
Product Code: BSN099554789 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A125 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A66 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: PAP195164024 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A474 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN04467227 Stock Available
-
Product Code: BSN099539026 Stock Available
-
Product Code: BSN099554789 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A125 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A66 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: PAP195164024 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A474 Stock Available