‹ Prev
Next ›
Solo 12 oz Bistro Design Hot Cups
12 fl oz - Maroon - Poly Paper - Hot Drink, Coffee, Tea, Cocoa - 300 / Carton
Out of Stock
- For hot beverages
- Sturdy, reliable, upscale container
- Stylish, maroon design
- Size: 12 oz.
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 300 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | OF12BI0041 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Bistro |
| Product Name | 12 oz Bistro Design Hot Cups |
| Marketing Information | Hot drink cups provide a sturdy, reliable container for all of your hot drink needs. Single-sided, poly paper cups deliver high performance and an upscale appearance. The cups are lined with polyethylene that acts as a moisture barrier to keep liquid inside the cup and prevent leaking. Smooth rolled rim gives rigidity to the cup. |
| Packaged Quantity | 300 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Maroon |
| Product Material | Poly Paper |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo 12 oz Bistro Design Hot Cups
Also Consider
-
Product Code: BSN24306696 Stock Available
-
Product Code: GJO56100681 Stock Available
-
Product Code: GJO56250363 Stock Available
-
Product Code: KCC177131698 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: WAU22651321 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN24306696 Stock Available
-
Product Code: GJO56100681 Stock Available
-
Product Code: GJO56250363 Stock Available
-
Product Code: KCC177131698 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: WAU22651321 Stock Available