‹ Prev
Next ›
Solo Re:start Travel/Luggage Case for 15.6" Notebook - Gray
Handle - 14" Height x 16" Width x 6" Depth - 1 Each
Out of Stock
- Eco-friendly design offers sustainable storage option
- Separate compartment safely stores up to 15.6" laptop
- Organizer section keeps supplies efficiently stored
- Smooth-rolling wheels glide across floors for easier travel
- Push-button handle allows effortless mobility
Product Details
General Information
| Manufacturer | SOLO |
| Manufacturer Part Number | UBN915-10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.solocases.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Re:start |
| Product Name | Re:start Underseat Rolling Case |
| Marketing Information | Rolling case features an eco-friendly design to provide a sustainable choice to carry your belongings. Separate compartment offers safe storage for your laptop up to 15.6". Front zippered pocket with organizer section and key clip provides easy access to your items. Smooth-rolling wheels glide across surfaces for easy travel. Push-button handle extends and retracts for effortless mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Travel/Luggage Case |
Product Information
| Carrying Options | Handle |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Closure Type | Zipper |
| Laptop Compartment | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 14" |
| Width | 16" |
| Depth | 6" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Notebook |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 75% |
| Post-consumer-waste% | 25% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Solo Re:start Travel/Luggage Case for 15.6" Notebook - Gray
Also Consider
-
Product Code: AAGSK80012 Stock Available
-
Product Code: AVE30600604 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BXOut of Stock
-
Product Code: BSN3295326596 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD410 Stock Available
-
Product Code: HEWCE260A4 Stock Available
-
Product Code: KEB21167233 Stock Available
-
Product Code: SAN33861PPOut of Stock
-
Product Code: SMD64870Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGSK80012 Stock Available
-
Product Code: AVE30600604 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BXOut of Stock
-
Product Code: BSN3295326596 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD410 Stock Available
-
Product Code: HEWCE260A4 Stock Available
-
Product Code: KEB21167233 Stock Available
-
Product Code: SAN33861PPOut of Stock
-
Product Code: SMD64870Out of Stock