‹ Prev
Next ›
Storex 3 Piece Cube Storage Bins
External Dimensions: 14.3" Width x 17.3" Depth x 10.5" Height - Stackable - Plastic - Assorted Bright - For File - Recycled - 3 / Set
8 Stock Available
- Rugged to withstand tumbles, tosses and heavy loads
- Clear lid and transparent walls for quick reference
- Easy stacking for easy storage
- Versatile options with 50 capacity and design to hold letter-size or legal-size hanging files
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 62012U03C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | 3 Piece Cube Storage Bins |
| Marketing Information | Colorful storage cubes are built rugged to withstand tosses, tumbles and heavy loads. They are premium storage for any situation. Lid and walls are transparent. Each carries up to 50 lb. They hold letter-size or legal-size hanging files and folders with a capacity of up to 3500 sheets of letter-size paper or 3000 legal-size paper. Modular design allows custom-stacked storage solutions. Cubes can be stacked in any direction. They also stack and interlock with Storex Premium Crates (sold separately). The storage cubes are PVC-free and BPA-free. Colors include blue, red and purple. |
| Packaged Quantity | 3 / Set |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Cube |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted Bright |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.5" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 17.3" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Storex 3 Piece Cube Storage Bins
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414349 Stock Available
-
Product Code: FEL008620198 Stock Available
-
Product Code: FEL00863014 Stock Available
-
Product Code: FEL917650160 Stock Available
-
Product Code: HEWCE261A6 Stock Available
-
Product Code: HEWCE262A6 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X19 Stock Available
-
Product Code: MMMWR209MBOut of Stock
-
Product Code: OIC3018183 Stock Available
-
Product Code: SAN33861PPOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: AKM39120GREY6 Stock Available
-
Product Code: AKM39170GREY2 Stock Available
-
Product Code: FEL0001278 Stock Available
-
Product Code: FEL005124 Stock Available
-
Product Code: FEL00705113 Stock Available
-
Product Code: FEL007050311 Stock Available
-
Product Code: FEL0072224 Stock Available
-
Product Code: FEL1211252 Stock Available
-
Product Code: FEL12312012 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414349 Stock Available
-
Product Code: FEL008620198 Stock Available
-
Product Code: FEL00863014 Stock Available
-
Product Code: FEL917650160 Stock Available
-
Product Code: HEWCE261A6 Stock Available
-
Product Code: HEWCE262A6 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X19 Stock Available
-
Product Code: MMMWR209MBOut of Stock
-
Product Code: OIC3018183 Stock Available
-
Product Code: SAN33861PPOut of Stock