‹ Prev
Next ›
Allsop Metal Art Jr. Monitor Stand
4" Height x 14" Width x 9" Depth - Powder Coated - Metal - Pearl Black
20 Stock Available
- Steel construction supports monitor or printer up to 40 lb.
- Handy space underneath for keyboard or other office supplies
- Compact base is perfect for flat panel monitors and laptops
- Curved design and powder-coat finish provide balanced performance
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 30165V2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Allsop |
| Product Line | Metal Art Jr |
| Product Name | Metal Art Jr. Monitor Stand |
| Marketing Information | Metal Art Jr. Wide Platform Monitor Stand raises your monitor 4" for the optimal viewing angle. Stand features a unique design that provides valuable storage space underneath for your keyboard, laptop or office supplies. Stand also has a vented platform surface for passive airflow that keeps your device cool. All-steel construction with a sleek, powder-coated finish creates a minimalist, modern style. Its 40 lb. capacity holds modern monitors, laptops and printers. Metal legs are fitted with nonskid feet to protect your furniture. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Stand |
Technical Information
| Minimum Load Capacity | 40 lb |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Pearl Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 4" |
| Width | 14" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Allsop Metal Art Jr. Monitor Stand
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCRP2115142725 Stock Available
-
Product Code: BSN099538870 Stock Available
-
Product Code: BSN4410557 Stock Available
-
Product Code: MMM17024ES255 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES619 Stock Available
-
Product Code: OIC26201244 Stock Available
-
Product Code: OIC26202100 Stock Available
-
Product Code: TAB683869 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCRP2115142725 Stock Available
-
Product Code: BSN099538870 Stock Available
-
Product Code: BSN4410557 Stock Available
-
Product Code: MMM17024ES255 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES619 Stock Available
-
Product Code: OIC26201244 Stock Available
-
Product Code: OIC26202100 Stock Available
-
Product Code: TAB683869 Stock Available