‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Diagonal Seam Window Envelopes
Single Window - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
58 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during delivery
- Front window allows use with printed address to prevent reading errors
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04468 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Diagonal Seam Window Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes with windows are good for everyday mailing. Traditional design includes white wove 24 lb. stock, diagonal seams and fully gummed, V-flaps. See-through window is located in the bottom left corner and measures 4-1/2" wide x 1-1/8" high so the recipient's address on the documents inside is easy to see. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Diagonal |
| Window Location | Bottom Left |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source No. 10 Diagonal Seam Window Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE27178459 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4622 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2072885 Stock Available
-
Product Code: ITA300353706 Stock Available
-
Product Code: OEX851101244 Stock Available
-
Product Code: PFX2200017 Stock Available
-
Product Code: SAN37002433 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN36662131 Stock Available
-
Product Code: BSN3666393 Stock Available
-
Product Code: BSN3666482 Stock Available
-
Product Code: BSN36665245 Stock Available
-
Product Code: BSN3666680 Stock Available
-
Product Code: BSN4210021 Stock Available
-
Product Code: BSN4210242 Stock Available
-
Product Code: BSN65450Out of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE27178459 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4622 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2072885 Stock Available
-
Product Code: ITA300353706 Stock Available
-
Product Code: OEX851101244 Stock Available
-
Product Code: PFX2200017 Stock Available
-
Product Code: SAN37002433 Stock Available