‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 10 Business Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
111 Stock Available
- Perfect for business and home use for customer correspondence and cash budgeting
- Compatible with laser and inkjet printers to print addresses or add designs and logos; side seams create a larger print area on the back for convenient customization
- Made of 24 lb. white woven paper for a professional look
- Just add moisture to the adhesive strip along the flap and seal closed; no peel-off strip to throw away
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 90020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 Envelopes are essential for home and business use. These 24 lb. white wove envelopes are perfect for professional mailings and home projects. They feature a moisture-seal commercial flap. 4-1/8" x 9-1/2" envelopes are compatible with laser and inkjet printers to personalize your mailings. Side seams provide more surface area to print return addresses, logos and other graphics. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Quality Park No. 10 Business Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK8391 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10404 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143369 Stock Available
-
Product Code: BSN366125904 Stock Available
-
Product Code: BSN36663256 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92473 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5494 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN36662130 Stock Available
-
Product Code: BSN36663256 Stock Available
-
Product Code: BSN3666481 Stock Available
-
Product Code: BSN36665246 Stock Available
-
Product Code: BSN3666680 Stock Available
-
Product Code: BSN4210019 Stock Available
-
Product Code: BSN4210240 Stock Available
-
Product Code: BSN6545050 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK8391 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10404 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143369 Stock Available
-
Product Code: BSN366125904 Stock Available
-
Product Code: BSN36663256 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92473 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5494 Stock Available