- 4 to 9 times more energy than carbon zinc batteries
- Long-lasting performance in wide range of devices
- Use in toys, flashlights and more
- Holds power for up to 7 years in storage
- No added mercury or cadmium
<
>
Energizer Industrial Battery
For Electronics, Construction, Facility Maintenance, Medical Center, Office, Classroom - C - 10 Year Shelf Life - 1 / Pack
Product Code: EVEEN93
Product Unit: BX1
224 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK8691 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK1559 Stock Available
-
Product Code: EVEEN2270 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911898 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921263 Stock Available
-
Product Code: EVEEN951988 Stock Available
-
Product Code: OEX85110912 Stock Available
-
Product Code: OXF5750568 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN93 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial C Alkaline Batteries. Wherever you work, their proven performance keeps your electronics up for the job: construction sites, facility maintenance, medical centers, business offices, classrooms, and more. Plus, these industrial C batteries are made to last, not to leak, because your productivity relies on work site devices that keep working. Also, they hold their power with up to 10 years of shelf life, which means you'll have batteries on hand. So, when work depends on digital scales, motion sensors, multimeters, and all kinds of other everyday gear, you can count on the power and protection of Energizer Industrial C Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | C |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 2.34 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |