‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Letter Report Cover
8 1/2" x 11" - Plastic - Clear - Tear Resistant, Spill Proof, Unpunched, Square Corner - 100 / Pack
80 Stock Available
- Durable plastic protects from spills and tears
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.5" x 11" documents with square corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52089 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Marketing Information | Letter-size presentation covers with square corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Report Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8 1/2" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Fellowes Crystals Letter Report Cover
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN6536416379 Stock Available
-
Product Code: BSN656393060 Stock Available
-
Product Code: BSN656482045 Stock Available
-
Product Code: FEL5224901148 Stock Available
-
Product Code: GKC30203297 Stock Available
-
Product Code: PIL3125817 Stock Available
-
Product Code: PIL8406541 Stock Available
-
Product Code: QUA4235331 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5003 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN6536416379 Stock Available
-
Product Code: BSN656393060 Stock Available
-
Product Code: BSN656482045 Stock Available
-
Product Code: FEL5224901148 Stock Available
-
Product Code: GKC30203297 Stock Available
-
Product Code: PIL3125817 Stock Available
-
Product Code: PIL8406541 Stock Available
-
Product Code: QUA4235331 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5003 Stock Available