‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Rectangular - Clear - Plastic, Polyvinyl Chloride (PVC) - 25 / Pack
17 Stock Available
- Protects documents from spills and tears with durable plastic material
- Transparent front highlights your title page
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.5" x 11" documents with squared corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52309 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear Oversize PVC Covers |
| Marketing Information | Oversized presentation covers with rounded corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Sheet Protector |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Presentation |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3370 Stock Available
-
Product Code: FEL5211512 Stock Available
-
Product Code: GJO18475Out of Stock
-
Product Code: GJO18476502 Stock Available
-
Product Code: GJO18478280 Stock Available
-
Product Code: GJO24080540 Stock Available
-
Product Code: HAM102541613 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE76000BD72 Stock Available
-
Product Code: BSN16511CT24 Stock Available
-
Product Code: BSN16512BD106 Stock Available
-
Product Code: BSN32357BX22 Stock Available
-
Product Code: BSN74552404 Stock Available
-
Product Code: FEL5208982 Stock Available
-
Product Code: FEL5231113 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3370 Stock Available
-
Product Code: FEL5211512 Stock Available
-
Product Code: GJO18475Out of Stock
-
Product Code: GJO18476502 Stock Available
-
Product Code: GJO18478280 Stock Available
-
Product Code: GJO24080540 Stock Available
-
Product Code: HAM102541613 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available