‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Rectangular - Clear - PVC Plastic - 100 / Pack
13 Stock Available
- Protects documents from spills and tears with durable plastic material
- Transparent front highlights your title page
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.75" x 11.25" documents with rounded corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52311 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear Oversize PVC Covers |
| Marketing Information | Oversized presentation covers with rounded corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Sheet Protector |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PVC Plastic |
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN366131234 Stock Available
-
Product Code: BSN36663Out of Stock
-
Product Code: BSN656393060 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD407 Stock Available
-
Product Code: FEL5211512 Stock Available
-
Product Code: KCC030764622 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN366131234 Stock Available
-
Product Code: BSN36663Out of Stock
-
Product Code: BSN656393060 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD407 Stock Available
-
Product Code: FEL5211512 Stock Available
-
Product Code: KCC030764622 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available