‹ Prev
Next ›
Fellowes Expressions Oversize Linen Presentation Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0.1" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Black - Linen - 200 / Pack
12 Stock Available
- Protects documents with its clear front and durable, linen-textured backing
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Medium-weight for reliable use
- Compatible with 8.75" x 11.25", oversized documents with rounded corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52115 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Expressions |
| Product Name | Expressions Oversize Linen Presentation Covers |
| Marketing Information | Textured presentation covers give a professional look and feel to any document. Premium, heavyweight covers feature a classic linen texture. Unpunched covers easily adapt to almost any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Binding Cover |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Linen |
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.1" |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Fellowes Expressions Oversize Linen Presentation Covers
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3365 Stock Available
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN36663Out of Stock
-
Product Code: BSN656393061 Stock Available
-
Product Code: FEL5231113 Stock Available
-
Product Code: GJO24080595 Stock Available
-
Product Code: KCC030764624 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL5209838 Stock Available
-
Product Code: FEL521700126 Stock Available
-
Product Code: FEL5224901148 Stock Available
-
Product Code: GBC200003627 Stock Available
-
Product Code: GBC200004168 Stock Available
-
Product Code: GBC202002418 Stock Available
-
Product Code: GBC202002510 Stock Available
-
Product Code: GBC2581830 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3365 Stock Available
-
Product Code: BSN366126949 Stock Available
-
Product Code: BSN36663Out of Stock
-
Product Code: BSN656393061 Stock Available
-
Product Code: FEL5231113 Stock Available
-
Product Code: GJO24080595 Stock Available
-
Product Code: KCC030764624 Stock Available