‹ Prev
Next ›
First Aid Only CPR Mask
Recommended for: Emergency, Healthcare - Fluid, Dust, Debris Protection - White - Earloop Style Mask - 1 Each
136 Stock Available
Non-Returnable
- 1-way valve allows you to perform emergency procedures safely and easily
- Unique design helps provide personal protection from hazardous body fluids
- Clear pouch protects against dust and debris when stored
- Perfect for standalone first aid or as refill for first aid kit
Product Details
General Information
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Manufacturer Part Number | 21011001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.firstaidonly.com |
| Brand Name | First Aid Only |
| Product Name | CPR Mask |
| Marketing Information | CPR mask features a one-way valve to allow you to administer emergency CPR procedures safely and easily. Its unique design helps provide personal protection from potentially infectious body fluids. Protective pouch conceals the mask until it's ready to be used to protect from dust and debris. CPR mask is perfect for stand-alone first aid or as a refill for a kit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | CPR Mask |
Product Information
| Protection Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features | Earloop Style Mask |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 2.1" |
| Width | 0.6" |
| Length | 4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
First Aid Only CPR Mask
Also Consider
-
Product Code: BSN656504739 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91919 Stock Available
-
Product Code: MMM1426492 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SAN2003893A48 Stock Available
-
Product Code: SAN33002119 Stock Available
-
Product Code: SWI40501709 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656504739 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91919 Stock Available
-
Product Code: MMM1426492 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SAN2003893A48 Stock Available
-
Product Code: SAN33002119 Stock Available
-
Product Code: SWI40501709 Stock Available