‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes
Single Window - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
18 Stock Available
- Blue tint pattern makes it impossible to see the details of the contents even when held up to light
- Moisture-activated, gummed flap for a secure seal
- Made from premium, 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 90130 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes offer many options for your standard mailing and shipping needs. Moisture-activated, fully gummed flap provides a secure seal. 24 lb. bright-white stock and contemporary side seams give mailings a professional look. Blue security tint keeps contents confidential while in transit. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Contemporary |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Quality Park No. 10 Single Window Security Tinted Business Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE5133 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK8391 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1880 Stock Available
-
Product Code: BSN20855676 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414351 Stock Available
-
Product Code: BUN20115000096 Stock Available
-
Product Code: DIX00092Out of Stock
-
Product Code: ITA300045117 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN36662130 Stock Available
-
Product Code: BSN36663256 Stock Available
-
Product Code: BSN3666481 Stock Available
-
Product Code: BSN36665246 Stock Available
-
Product Code: BSN3666680 Stock Available
-
Product Code: BSN3666739 Stock Available
-
Product Code: QUA3789017 Stock Available
-
Product Code: QUA414678 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE5133 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK8391 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1880 Stock Available
-
Product Code: BSN20855676 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414351 Stock Available
-
Product Code: BUN20115000096 Stock Available
-
Product Code: DIX00092Out of Stock
-
Product Code: ITA300045117 Stock Available