‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal
Double Window - #8 5/8 - 3 5/8" Width x 8 5/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Wove - 500 / Box
38 Stock Available
- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Uniquely designed, self-sealing, Redi-Seal closure with double flaps that press together for an instant seal without requiring moisture
- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Made from 24 lb. white wove stock with side seams to add a professional touch to your personal and business mailing
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24539 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Seal |
| Product Name | No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal |
| Marketing Information | No. 8-5/8 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Envelopes feature a self-sealing, Redi-Seal closure. Simply lift the bottom flap and press to the top flap for an instant, secure seal. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. Top window measures 7/8" x 3-1/2" and is positioned 5/8" from the left and 2-1/4" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 5/8" from the left and 5/8" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #8 5/8 |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 5/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Window Location |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park No. 8-5/8 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN6564911304 Stock Available
-
Product Code: FOL062393211 Stock Available
-
Product Code: GJO58552377 Stock Available
-
Product Code: HEWW2121X7 Stock Available
-
Product Code: HEWW2123X3 Stock Available
-
Product Code: NES123451560 Stock Available
-
Product Code: NES302124111 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV80 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN36660410 Stock Available
-
Product Code: BSN36662131 Stock Available
-
Product Code: BSN36663128 Stock Available
-
Product Code: BSN3666482 Stock Available
-
Product Code: BSN36665256 Stock Available
-
Product Code: BSN3666680 Stock Available
-
Product Code: BSN3666735 Stock Available
-
Product Code: BSN4210021 Stock Available
-
Product Code: BSN4210242 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN6564911304 Stock Available
-
Product Code: FOL062393211 Stock Available
-
Product Code: GJO58552377 Stock Available
-
Product Code: HEWW2121X7 Stock Available
-
Product Code: HEWW2123X3 Stock Available
-
Product Code: NES123451560 Stock Available
-
Product Code: NES302124111 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: TOP50126RV80 Stock Available