‹ Prev
Next ›
Rocelco DMSV Dual Monitor Stand
4.70" Height x 30" Width x 9" Depth - Desk - Black - For Monitor - Electrical Outlet, USB Charging Port, Cable Management - 1 Each
Ships 2-3 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Ergonomic viewing and enough outlets to charge all your devices
- Wide enough to hold 2 standard-size monitors or just a single large one
- Charging options: 3 UL-approved AC outlets, 1 USB port and 1 USB-C port
- Accommodates keyboard and mouse underneath
- Convenient cable management and 6.6' power cord
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rocelco, Inc |
| Manufacturer Part Number | R DMSV |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocelco.com |
| Brand Name | Rocelco |
| Product Model | R DMSV |
| Product Name | DMSV Dual Monitor Stand |
| Marketing Information | DMSV Dual Monitor Stand raises your monitors to a comfortable ergonomic height while providing enough outlets to power and charge all your devices. At 30" wide, it can hold two standard-size or one large monitor. Stand is equipped with three UL-approved AC outlets, one USB 2.0 charging port and one USB-C charging port. Design keeps your work area organized and clutter-free with space to store your keyboard and mouse underneath. Stand works with regular desks, standing desks and sit-stand desk risers. It features a cable-management slot and 6.6' power cord. |
| Product Type | Monitor Stand |
Technical Information
| Number of Displays Supported | 2 |
| Application/Usage | Monitor |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Power |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desk |
| Height | 4.70" |
| Width | 30" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
Warranty
| Additional Warranty Information | Yes: Parts and Manufacturers Defect |
Description
Rocelco DMSV Dual Monitor Stand