‹ Prev
Next ›
Scotch General-Purpose Masking Tape
60 yd Length x 2" Width x 5.9 mil Thickness - 3" Core - Tan - Rubber Backing - For Masking - 1 Roll
96 Stock Available
- Crepe paper backing is highly sensitive to fingertip pressure
- Holds firm when wet or dry
- Removes easily
Select Product Options
Tape Width: 2"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 234-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | General-Purpose Masking Tape |
| Marketing Information | Multipurpose, crepe-backed masking tape performs well in both general painting and paint bake operations. It also features enough tensile strength to be used in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll. Rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling. This tape bonds well to paper, metal, wood and painted surfaces with reliable holding power. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Masking Tape |
Product Information
| Tape Width | 2" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 5.9 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 30lb/in |
| Backing Material | Rubber |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage | Masking |
| Features | Removable |
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Tartan HB933 Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Scotch General-Purpose Masking Tape
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: MMM1426492 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PAC102993381 Stock Available
-
Product Code: PAC103004446 Stock Available
-
Product Code: PAC103026598 Stock Available
-
Product Code: PAC103029414 Stock Available
-
Product Code: PAC518120 Stock Available
-
Product Code: PAC528163 Stock Available
-
Product Code: WAU40411534 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: MMM1426492 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PAC102993381 Stock Available
-
Product Code: PAC103004446 Stock Available
-
Product Code: PAC103026598 Stock Available
-
Product Code: PAC103029414 Stock Available
-
Product Code: PAC518120 Stock Available
-
Product Code: PAC528163 Stock Available
-
Product Code: WAU40411534 Stock Available