‹ Prev
Next ›
Smead Letter Pocket Folder
8 1/2" x 11" - 50 Sheets Capacity - 2 Pocket - Polypropylene - Black - Acid-free - 5 / Pack
26 Stock Available
- Ideal for presentations, projects and proposals
- Clear front displays cover sheet
- Two 5" high pockets hold 50 sheets each
- Die-cut business card holder on inside back pocket
- Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean
Select Product Options
Color: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 87705 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Frame View Poly 2-Pocket Folders |
| Marketing Information | Customize your presentation by inserting a cover sheet into the display window of the durable polypropylene folder. It is perfect for all types of presentations, proposals and projects. The large pockets safely hold up to 50 sheets for easy, secure transport. Inside back cover has a die-cut for a business card. Acid-free poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | Pocket Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 50 Sheets |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 11 1/2" |
| Width | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 15.04 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Smead Letter Pocket Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366126987 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B2047 Stock Available
-
Product Code: MMM1426505 Stock Available
-
Product Code: OEX3656428 Stock Available
-
Product Code: OEX851101173 Stock Available
-
Product Code: SAN212821877 Stock Available
-
Product Code: SAN86001A513 Stock Available
-
Product Code: SMD8770610 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366126987 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B2047 Stock Available
-
Product Code: MMM1426505 Stock Available
-
Product Code: OEX3656428 Stock Available
-
Product Code: OEX851101173 Stock Available
-
Product Code: SAN212821877 Stock Available
-
Product Code: SAN86001A513 Stock Available
-
Product Code: SMD8770610 Stock Available