‹ Prev
Next ›
Smead Letter Recycled File Jacket
8 1/2" x 11" - 11 pt. - Manila - 10% Recycled - 25 / Pack
67 Stock Available
- Great for taking files out of the office
- Closed sides keep papers secure
- Angled front for easy viewing while keeping papers flat
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Color: Manila
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75430 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Organized Up Slash-Style File Jackets |
| Marketing Information | Slash jacket is ideal for paperwork that is constantly being accessed and reorganized. Keep papers organized with these sturdy page holders that have closed sides and bottom to keep materials secure and in order. Punch the left edge and use as a pocket divider in a ring binder. Angled front allows viewing documents while keeping papers flat. Slit in pocket holds a business card. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 11 1/2" |
| Width | 9 11/32" |
| Weight (Approximate) | 1.35 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Letter Recycled File Jacket
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK8110 Stock Available
-
Product Code: MMM654R24SSTCP64 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PGC21620CT2109 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R26 Stock Available
-
Product Code: SAN2157492333 Stock Available
-
Product Code: SMD75434Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK8110 Stock Available
-
Product Code: MMM654R24SSTCP64 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PGC21620CT2109 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R26 Stock Available
-
Product Code: SAN2157492333 Stock Available
-
Product Code: SMD75434Out of Stock