- Great for taking files out of the office
- Closed sides keep papers secure
- Angled front for easy viewing while keeping papers flat
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
<
>
Smead Letter Recycled File Jacket
8 1/2" x 11" - 1 Front Pocket - 11 pt. - Green - 10% Recycled - 25 / Pack
Product Code: SMD75432
Product Unit: PK1
Out of Stock
Select Product Options:
Color: Green
Also Consider
-
Product Code: BSN36682147 Stock Available
-
Product Code: ITA361813978 Stock Available
-
Product Code: KTKAD30137 Stock Available
-
Product Code: LEXB23100029 Stock Available
-
Product Code: LLR841493381 Stock Available
-
Product Code: OEX85110909 Stock Available
-
Product Code: PAP1951378354 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX50 Stock Available
-
Product Code: SMD75431Out of Stock
-
Product Code: SMD75434Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75432 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Organized Up Slash-Style File Jackets |
| Marketing Information | Slash jacket is ideal for paperwork that is constantly being accessed and reorganized. Keep papers organized with these sturdy page holders that have closed sides and bottom to keep materials secure and in order. Punch the left edge and use as a pocket divider in a ring binder. Angled front allows viewing documents while keeping papers flat. Slit in pocket holds a business card. Bright color can help sort paperwork by client or category. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Pocket Location | Front |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Width | 9 3/4" |
| Depth | 11 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |